Venäläinen sotabloggaaja Romanov vaikuttaa olevan järkyttynyt bensiinin hinnasta väliaikaisesti miehitetyllä Krimin niemimaalla.
Hän liikkui hiljattain autolla Krimillä ja pysähtyi tankkaamaan eräälle Atanin huoltoasemalle.
Romanov on julkaissut Telegram-kanavallaan kuvan (jutun alla) saamastaan kuitista, jonka mukaan litra AI-100-bensiiniä maksaa 349 ruplaa eli 3,90 euroa.
Hänen mukaansa mitään muuta polttoainetta ei ole tällä hetkellä saatavilla.
AI-100 on kallis korkeaoktaaninen polttoaine, joka on tarkoitettu tehokkaille moottoreille, toteaa brittiläinen sotahistorioitsija ja tutkija Chris Owen X-palvelussa.
– Tämä on huomionarvoista, sillä se viittaa siihen, että Krimille saadaan toimitettua vain vähän muun tyyppistä polttoainetta.
Vertailun vuoksi Suomessa pääkaupunkiseudulla keskihinta 95E10-bensiinissä on tällä hetkellä Polttoaine.net -palvelun mukaan 2,058 euroa litralta, ja 98E-bensiinissä 2,158 euroa litralta.
Ukrainan pitkän ja keskipitkän kantaman iskut ovat aiheuttaneet polttoainepulan Venäjällä. Monilla Venäjän alueilla on rajoituksia bensiinin ja dieselin myynnille. Myös hinnat ovat nousseet, ja bensiinin tuotanto vähentynyt merkittävästi.
Fuel prices in Crimea have reached the equivalent of $16.84 per gallon. Russian warblogger Vladimir Romanov highlights the example of an 'Atan' gas station off the A-291 highway in eastern Crimea, which is charging 349 rubles ($4.45 / €3.91 /£3.33) for a litre of AI-100… pic.twitter.com/jqluFybxZC
— ChrisO_wiki (@ChrisO_wiki) July 21, 2026