– Kaikki Suomi.fi-viestejä käyttävät äänioikeutetut saavat paperipostin sijaan ilmoituksen äänioikeudestaan eduskuntavaaleissa sähköisessä muodossa. Jos siis et saa helmi-maaliskuun vaihteessa ilmoitusta äänioikeudesta postitse, kannattaa kurkata Suomi.fi-viestit ja tarkistaa samalla, että oma sähköpostiosoite on siellä oikein, muistuttaa Suomi.fi-viestien palveluomistaja Maria Juka-Lahdenperä Digi- ja väestötietovirastosta.
Ilmoitukset uusista saapuneista viesteistä tulevat sähköpostiosoitteeseen, jonka käyttäjä on ilmoittanut palveluun.
Ilmoitusten lähettäminen sähköisenä on myös merkittävä ekoteko, sillä se säästää miljoonia sivuja paperia.
– Jo nyt Suomi.fi-viestejä käyttävien äänioikeutettujen ansiosta säästyy yli neljä miljoonaa paperiarkkia. Jos tämä säästyvä paperimäärä koottaisiin yhdeksi pinoksi, siitä muodostuisi noin 400 metriä korkea paperikasa. Se vastaa lähes 2,5:ta Näsinneulaa, havainnollistaa Juka-Lahdenperä.
Paperia voisi säästyä enemmänkin.
– Laskimme, että jos kaikki eduskuntavaalien äänioikeutetut saisivatkin ilmoituksen äänioikeudestaan tänä vuonna sähköisesti, säästyisi paperia lähes 16 miljoonaa arkkia. Tästä paperimäärästä kertyisi noin 1,6 kilometriä korkea pino, mikä vastaa yli viittä Eiffel-tornia, kertoo Juka-Lahdenperä.
Digi- ja väestötietovirasto kannustaa ottamaan Suomi.fi-viestit käyttöön 9. helmikuuta mennessä. Tällöin saa jo tämän kevään eduskuntavaalien ilmoituksen äänioikeudesta paperipostin sijaan sähköisenä. Äänioikeutetun ei tarvitse tulostaa sähköisesti saapunutta äänioikeusilmoitusta mukaan äänestyspaikalle.
Suomi.fi-viestit saa käyttöön lataamalla Suomi.fi-mobiilisovelluksen tai tunnistautumalla osoitteessa https://suomi.fi/viestit. Ottamalla Suomi.fi-viestit käyttöön saa jatkossa myös useiden muiden viranomaisten lähettämän postin sähköisenä.