Lääkäri-kansanedustaja ihmettelee ”uutta keksintöä”: Näin potilaat ennenkin hoidettiin

Ville Väyrysen mukaan kauas on tultu juurilta, kun pyörä pitää keksiä uudestaan.
Asiakkaita odottamassa vastaanotolle pääsyä Kivelän terveysasemalla Helsingissä. Arkistokuva. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Asiakkaita odottamassa vastaanotolle pääsyä Kivelän terveysasemalla Helsingissä. Arkistokuva. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kirurgitaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen (kok.) ihmettelee Kirkkonummella käyttöön otettua ”keksintöä”, jonka ansiosta se on pystynyt luopumaan kalliista keikkalääkäreistä.

Kyseisellä ”keksinnöllä” tarkoitetaan akuuttivastaanottoa, joka palvelee viikon jokaisena päivänä 12 tuntia Kirkkonummella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tämä ”keksintö” on siis käytännössä vanha tk-päivystys. Oli ihan toimiva. Potilaat saivat hoitoa ja lääkärit kokemusta. Ei tarvittu massapäivystyksiä tai keikkalaisia, Ville Väyrynen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Päivityksessään hän viittaa Helsingin Sanomien uutiseen akuuttivastaanotosta.

– Kauas on tultu juurilta, kun pyörä pitää keksiä uudestaan, Väyrynen jatkaa.

Karoliina Partanen toivoo asiallista keskustelua sote-palveluista.
Mainos