Lääkäri ehdottaa: Näin päivystysten ruuhkat voisi ratkaista

Hyvinvointialueilla on lääkärin mukaan hyvä mahdollisuus ongelman ratkaisuun.
Ambulanssi Peijaksen sairaalan päivystyspoliklinikan edustalla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Ambulanssi Peijaksen sairaalan päivystyspoliklinikan edustalla. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Lääkäri Juhana Seppänen ehdottaa Helsingin Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan ratkaisua päivystysten rajuihin ruuhkiin.

Seppänen kirjoittaa Valtioneuvoston asetuksen kiireellisen hoidon perusteista toteavan, että ”potilas on otettava hoidettavaksi päivystysyksikössä, jos hänen terveydentilansa ja toimintakykynsä sekä sairauden tai vamman ennakoitavissa oleva kehitys huomioon ottaen hoitoa ei voi kiireellisyyden vuoksi siirtää seuraavaan päivään tai viikonlopun yli tai jos kiireellisen hoidon toteutuminen muualla on epävarmaa”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olen itse työskennellyt useissa eri päivystyspisteissä eri puolella Suomea, eikä missään näistä ole noudatettu valtioneuvoston asetusta, Seppänen sanoo.

– Hyvin suuri osa päivystyksen potilaista on sellaisia, joiden asiat voitaisiin hoitaa seuraavana arkipäivänä terveyskeskuksessa.

Hän näkee asialle kaksi syytä. Perusterveydenhuollon tavanomaiseen päivystykseen ei välttämättä saa aikoja tai muuten mahdu. Toisekseen osa on saattanut oppia, että sairaalapäivystyksistä saa aina hoitoa.

– Moni ei ole edes yrittänyt ottaa yhteyttä terveysasemaansa – tai on ottanut, mutta ei ole ollut tyytyväinen tarjotun hoidon nopeuteen (esimerkiksi vastaanotto olisi ollut muutaman päivän kuluttua), Seppänen kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Päivystysten ruuhkautuminen voitaisiin helposti ratkaista niin, ettei päivystäviä ammattilaisia tarvitsisi enempää vaan jopa vähemmän kuin aikaisemmin. Edellytyksenä kuitenkin olisi, että molemmat edellä mainitsemani ongelmakohdat korjattaisiin yhtä aikaa.

Seppänen toteaa hyvinvointialueilla olevan mahdollisuus ongelman ratkaisemiseksi.

– Huoli rahan riittävyydestä ei voi olla este, koska hoito sairaalapäivystyksessä on kuitenkin aina kalliimpaa kuin hoito perusterveydenhuollossa.

Karoliina Partanen toivoo asiallista keskustelua sote-palveluista.
Mainos