Kyberhyökkäyksissä tänä vuonna uusia kohteita

Myös suomalaiset kunnat ja koulut ovat tänä vuonna joutuneet verkkohyökkäysten kohteiksi.
Tietokoneita ja johtoja. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Tietokoneita ja johtoja. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Helmikuun ensimmäisenä ja toisena päivänä useat suomalaiset organisaatiot olivat palvelunestohyökkäysten kohteina. Tänä vuonna kohteiksi ovat viime vuodesta poiketen joutuneet myös esimerkiksi kunta- ja koulutussektorin organisaatiot, kertoo Kyberturvallisuuskeskus tiedotteessaan.

Viime vuonna finanssi-, logistiikka- ja liikenne- ja valtionhallinnon toimijat olivat usein suosittuja kohteita.

Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan hyökkäysten kohteet eivät ole välttämättä aiemmin vastaanottaneet vastaavan mittaluokan palvelunestohyökkäyksiä, minkä vuoksi hyökkäys on saattanut vaikuttaa käyttäjän pääsyyn verkkosivuille. Usein kohteiksi joutuneet organisaatiot ovat Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan suojautuneet siten, että hyökkäys ei välttämättä näy käyttäjälle.

Kyberturvallisuuskeskus suosittelee, että palvelunestohyökkäyksiltä suojautumisen lisäksi organisaatiot valmistautuvat viestimään mahdollisista hyökkäyksistä. Varautuminen ja valmistautuminen palvelunestohyökkäykseen on Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan tärkeää, sillä mikä tahansa organisaatio voi joutua kyberhyökkäyksen kohteeksi.

Suomeen kohdistuneiden palvelunestohyökkäysten määrä oli suuri vuonna 2023. Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan näyttää siltä, että palvelunestohyökkäyksiä nähdään runsaasti myös vuonna 2024.

Pahimmillaan seurauksena voi olla tilin tyhjeneminen.
Asiantuntijan mukaan hybridiuhat eivät kohdistu enää vain valtioihin tai rajoille. Ne ulottuvat suoraan yrityksiin, palveluihin ja kansalaisten arkeen.
Muutoksen tavoitteena on estää huijareita tyhjentämästä tilejä.
Mainos