Liikunnan edistämisestä tulee osa kutsuntoja

Puolustusministerin mukaan nuorten kunnon heikkeneminen on vakava asia.
Puolustusvoimien kutsuntatilaisuus Karjalatalolla Helsingissä 17. marraskuuta 2023. LEHTIKUVA / KIMMO PENTTINEN
Puolustusvoimien kutsuntatilaisuus Karjalatalolla Helsingissä 17. marraskuuta 2023. LEHTIKUVA / KIMMO PENTTINEN

Puolustusministeriö käynnistää laajan valtakunnallisen hankkeen, jonka tavoitteena on edistää kutsuntaikäisten nuorten miesten ja vapaaehtoiseen asepalvelukseen hakeutuvien naisten liikunnallista elämäntapaa ja toimintakykyä.

Hankkeessa lisätään liikunnan ja toimintakyvyn edistäminen osaksi kutsuntojen sisältöä. Hanke on osa laajempaa hallituksen Suomi liikkeelle -ohjelmaa.

– Kutsuntaikäisten nuorten fyysisen toimintakyvyn heikkeneminen on vakava asia sekä nuorten itsensä että koko yhteiskunnan kannalta. Lisäämällä liikunnan ja toimintakyvyn edistämisen osaksi kutsuntojen sisältöä panostamme nuorten hyvinvointiin ja terveyteen. Samalla tuemme asevelvollisuuden toteuttamista ja varmistamme, että meillä on myös tulevaisuudessa toimintakykyinen reservi, puolustusministeri Antti Häkkänen sanoo ministeriön tiedotteessa.

Liikunnan ja toimintakyvyn lisäämistä osaksi kutsuntojen sisältöjä pilotoidaan vuosina 2025-2026. Tavoitteena on luoda toimintamalleja, jotka jäävät voimaan myös hankkeen jälkeen. Hankkeen kokonaisbudjetti on kahdelle vuodelle yhteensä 2 miljoonaa euroa.

– Hankkeella puutumme nuorten fyysisen toimintakyvyn heikkenemisen haasteeseen järjestelmällisesti ja pitkäjänteisesti. Tavoitteenamme on luoda pysyviä käytäntöjä, jotka edistävät nuorten liikunnallista elämäntapaa ja toimintakykyä, puolustusministeri Häkkänen sanoo.

Jatkossa nuorten toimintakykyä kartoitetaan kutsunnoissa kyselyllä. He saavat kutsunnoissa myös yksilöllistä palautetta.

Kutsuntoihin lisätään liikuntaneuvontaa ja ohjausta yhteistyössä liikunnan aluejärjestöjen, Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen (MPK) ja kuntien kanssa.

Nuorilla on lisäksi käytössään Puolustusvoimien MarsMars-sovellus, jolla aktiivisuutta yritetään lisätä.

Lisäksi hankkeessa luodaan verkkosivusto, joka kokoaa keskitetysti nuorille liikuntaan ja fyysiseen kuntoon liittyvää tietoa ja ohjaa heidät oikeiden palveluiden äärelle.

Sotatilanteessa apua odotettaisiin eniten lähialueilta, erityisesti Ruotsilta, Virolta ja Norjalta.
Pohjoismaiden yhteisestä taisteluasusta on löytynyt vakava vika, joka on pysäyttänyt varusteen käytön Norjassa.
Eurooppaan kohdistuva uhka on kenraali Richard Knightonin mukaan vakavin vuosikymmeniin.
Mainos