Kremlin mukaan ”sotilaallinen erityisoperaatio” jatkuu

Dmitri Peskovin mukaan ainakin koko Donetskin alue on "vapautettava".
Dmitri Peskov. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV
Dmitri Peskov. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV

Niin sanotut kansanäänestykset neljällä Ukrainan miehitetyllä alueella eivät ole Kremlin mukaan Moskovan ”sotilaallisen erityisoperaation” loppu.

– Sotilaallinen erityisoperaatio jatkuu, Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi keskiviikkona CNN:n mukaan.

Neljällä Ukrainan miehitetyllä alueella on järjestetty niin sanotut kansanäänestykset Venäjään liittymisestä. Kansanäänestykset ovat kansainvälisen oikeuden mukaan laittomia, ja Ukraina ja länsimaiden johtajat ovat torjuneet niiden tulokset huijauksena.

Paikallisten tiedotusvälineiden mukaan kahden Venäjä miehittämän Ukrainan alueen johtajat matkustavat Moskovaan.

Peskov ei kertonut, milloin sopimukset alueiden Venäjään liittymisestä allekirjoitetaan mutta kertoi, että Kreml tiedottaa asiasta.

Kremlin tiedottajalta tivattiin lehdistötilaisuudessa, pitääkö Venäjä sotilasoperaationsa tavoitteita saavutettuna, kun alueet tulevat osaksi Venäjää. Peskov sanoi, että ”koko Donetskin kansantasavallan aluetta ei ole vielä vapautettu”.

– Ainakin koko Donetskin alue on vapautettava, hän vastasi.

Helikopterin kerrotaan pudonneen maahan lähellä Ukrainan rajaa.
Engelsin lentotukikohta on yksi Ukrainan suosikkikohteista. Sinne on isketty arviolta ainakin kymmenen kertaa.
Tällä hetkellä lisäksi Japanilla ja Saksalla on lisenssit ohjusten valmistamiseen.
Mainos