Sergei Lavrov. / AFP / LEHTIKUVA / ALBERTO PIZZOLI

Kreml löi kovat ehdot pöytään turvatakuista: Venäjälle ja Kiinalle veto-oikeus

Sergei Lavrovin mukaan YK:n turvallisuusneuvoston pysyvät jäsenet toimisivat turvallisuuden takaajina.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin mukaan Kreml hyväksyy vain sellaiset Ukrainalle myönnettävät turvatakuut, joissa muun muassa Venäjällä ja Kiinalla on veto-oikeus.

Lavrov totesi tiedotustilaisuudessa Moskovassa, että turvatakuiden pohjana käytettäisiin Istanbulin 2022 sopimusluonnoksia. YK:n turvallisuusneuvoston pysyvät jäsenet (mukaan lukien Venäjä ja Kiina) ja useat muut maat toimisivat turvallisuuden takaajina.

– Eli kukaan ei saa puolustaa Ukrainaa Venäjältä, jos Venäjä ja Kiina eivät siihen suostu. Hienoa edistystä kaikin puolin, ukrainalaistaustainen toimittaja-kirjailija ja ulkopolitiikan asiantuntija Jaroslav Trofimov lataa X-palvelussa.

Jos siis Ukraina joutuisi uudestaan hyökkäyksen kohteeksi, neuvotteluiden alettua Venäjä voisi estää veto-oikeudella kaikki Ukrainan tukemiseen tähtäävät aloitteet. Siten Venäjä voisi hyökätä Ukrainaan uudelleen ja käyttää tätä mekanismia estääkseen avun muilta takaajilta.

Euroopan johtajat ovat kiihdyttäneet neuvotteluja Ukrainan turvatakuista osana mahdollista tulitaukoa ja rauhansopimusta.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on vaatinut liittolaisilta sitovia takuita estääkseen Venäjää käynnistämästä uutta hyökkäystä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)