Havainnekuva tehtaan sijoittumisesta. GRAFINTEC

Kotkaan suunnitellaan 225 miljoonan euron investointia

Kotka-Haminaan on syntymässä merkittävä akkuteollisuuden keskus.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Grafintec Oy suunnittelee Kotkaan 225 miljoonan euron tehdasinvestointia.

Yhtiö on sopinut Kotkan kaupungin kanssa varaavansa Keltakallion teollisuusalueelta 13 hehtaarin kokoisen tontin, jolle selvitetään grafiittianodimateriaalitehtaan perustamista. Anodit ovat akkujen komponentteja. Alustava varausvaihe kestää 12 kuukautta.

Ensimmäisessä vaiheessa tehdas loisi 85 suoraa työpaikkaa. Kakkosvaiheen laajennus kasvattaisi kokonaisinvestoinnin 675 miljoonaan euroon ja työvoiman noin 250 henkilöön.

Lisäksi kahden vuoden rakennusaika tuo merkittäviä työllistymismahdollisuuksia ja laajempia taloudellisia hyötyjä Kotkan alueelle.

– Hieno uutinen Kotkaan sijoittuvasta uudesta investoinnista, jolla on merkittävät työllisyysvaikutukset. Kotkan-Haminan seudulle on kehittymässä erittäin vahva akkuteollisuuskeskittymä, kommentoi työministeri Matias Marttinen (kok.) X-alustalla uutista.

Grafintec on Beowulf Miningin suomalainen tytäryhtiö. Yhtiö kertoo tiedotteessa, että Keltakallion teollisuusalue valittiin sijainniksi laajan arvioinnin perusteella, jossa tarkasteltiin useita potentiaalisia kohteita Suomessa ja sen ulkopuolella.

Tontti sijaitsee Easpring Oy:n akkumateriaalitehtaan vieressä, jota alettiin rakentaa huhtikuussa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)