Asuntolainat voivat halventua välillisesti hallituksen uudistuksen myötä, kertoo Kauppalehti. Uudistus keventäisi pankkien toimintaa, lisäisi kilpailua finanssialalla ja voisi alentaa pankkien kustannuksia.
Hallitus esittää muutoksia luottolaitoslainsäädäntöön. Tarkoituksena on yksinkertaistaa pankkeja koskevaa sääntelyä ja keventää niiden hallinnollista taakkaa.
Nykyisin pankkiryhmät voivat joutua ylläpitämään erillisiä pankkiyhtiöitä katettujen joukkolainojen liikkeeseenlaskua varten. Esityksen mukaan tämä aiheuttaa päällekkäistä työtä ja turhia kuluja.
Jatkossa varainhankinnan voisi keskittää nykyistä joustavammin yhteen yhtiöön. Se voisi tulla pankeille edullisemmaksi ja heijastua välillisesti asuntolainojen hintoihin.
Esityksessä ei kuitenkaan arvioida säästöjen suuruutta eikä sitä, päätyisivätkö ne asiakkaiden hyödyksi.