Päiväsaikaan tehdyissä iskuissa siviilit ovat vaarassa, sillä ihmisiä on paljon liikkeellä. KUVA: Kuvakaappaus Kiovan metrotunnelista.

Kiovan ohjusiskuilla voi olla elinikäiset seuraukset – lapset pakenevat videolla ohjusiskuja

Päiväsaikaan tehdyt ohjusiskut asettavat siviilit erityiseen vaaraan, sillä kaduilla on paljon ihmisiä liikkeellä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän ohjusiskut Kiovaan ovat poikkeuksellisia monestakin syystä. Päiväsaikaan tehdyissä iskuissa on suuri todennäköisyys, että iskuissa menehtyy myös siviilejä, naisia ja lapsia.

Kiovan asukkaita kehotettiin hakeutumaan suojaan puolen päivän aikaan. Kaupungin metroasemat ja pommisuojat täyttyivät nopeasti koululaisista sekä muista suojaan hakeutuvista ihmisistä. Aamupäivän aikana kaupunkiin ammuttiin tiettävästi 12 ohjusta. Venäjä on tehnyt rajuja ohjus- ja pommilennokki-iskuja Kiovaan viimeisten parin yön aikana. Ukrainan ilmapuolustus on kyennyt torjumaan suurimman osan kaupunkiin kohdistetuista aseista.

Iskut eivät tiettävästi ole vaatineet kuolonuhreja. Maahan pudonneet ohjukset puolestaan ovat aiheuttaneet vahinkoja. Kyiv Independent –lehden mukaan yksi alasammuttu ohjus aiheutti tulipalon kaksikerroksisen talon katolla. Yksi ihminen toimitettiin sairaalaan saamaan hoitoa. Torjuttujen ohjusten kappaleita on satanut maahan usealle kaupungin alueelle.

Ukrainan sisäministerin avustaja Anton Gerashenko kirjoittaa Twitter-tilillään, että Venäjä ajoitti iskut ajankohtaan, jossa kaupungin kaduilla on mahdollisimman paljon siviiliväestöä liikkeellä.

Pelastakaa Lapset ry:n mukaan ohjus- ja tykistöiskujen uhka sekä päivittäiset hälytykset vaikuttavat lasten hyvinvointiin Ukrainassa. Lapset viettivät viime vuonna järjestön mukaan keskimäärin noin 920 tuntia suojassa maan alla. YK:n mukaan sota on keskeyttänyt lasten koulunkäyntiä ja sen vaikutukset voivat jatkua koko elämän ajan. Kokonaisuudessaan sota vaikuttaa Ukrainassa noin 7,5 miljoonaan lapseen.

LUE MYÖS:

Kiovassa ainakin 12 räjähdystä – Harvinainen isku keskellä päivää | Verkkouutiset

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)