Sijoittajat ovat menettäneet miljardeja dollareita sijoittamalla muutamaan pieneen Yhdysvalloissa listattuun kiinalaisosakkeeseen. Niiden arvo romahti pian sen jälkeen, kun osakkeita mainostettiin laajasti sosiaalisessa mediassa, kirjoittaa Financial Times.
Seitsemän Nasdaqissa listatun pienyhtiön osakkeen arvo laski yli 80 prosenttia muutaman kaupankäyntipäivän aikana viime viikkojen aikana. Yhtiöt ovat Concorde International, Ostin Technology, Top KingWin, Skyline Builders, Everbright Digital, Park Ha Biological Technology ja Pheton Holdings.
Yhtiöiden markkina-arvosta suli yhteensä 3,7 miljardia dollaria (noin 3,2 miljardia euroa). Kaikki seitsemän osaketta olivat nousseet voimakkaasti ennen äkillisiä myyntiaaltoja, koska sijoittajat olivat saaneet niistä tietoa WhatsApp-ryhmissä ja sosiaalisen median sivustoilla.
Analyytikoiden ja sijoittajien mukaan tapauksissa oli useita hintamanipulaatioon perustuvan osakehuijauksen tunnusmerkkejä. FT:n mukaan ei ole viitteitä siitä, että mikään nimetyistä yrityksistä olisi ollut osallisena epätavallisissa osakekurssien muutoksissa.
Huijauksissa on kyse siitä, että yrityksen osakekurssia yritetään nostaa keinotekoisesti ennen omien omistusten äkillistä myymistä.
Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI ilmoitti viime kuussa, että pörssihuijauksen uhreiksi joutuneiden henkilöiden ilmoitukset ovat vuodessa kasvaneet noin 300 prosenttia. Huijarit lähestyvät potentiaalisia sijoittajia sosiaalisessa mediassa muun muassa esiintymällä ”laillisina välittäjäyrityksinä” tai ”tunnettuina osakeanalyytikkoina”.
Monet huijaukset liittyvät kiinalaisiin yrityksiin, jotka ovat ennätysmäärin listautuneet Yhdysvaltain pörsseihin vuonna 2024. Trendi on jatkunut tänä vuonna, kun Kiinasta ja Hongkongista käsin toimivat yritykset ovat dominoineet muuten vaisua Yhdysvaltain pienyhtiöiden listautumismarkkinaa.





