Viime keväänä nähty selkeä piikki käteisnostojen määrässä on laskenut ja nostojen määrät ovat palanneet normaalille tasolle, Nordea kertoo tiedotteessa.
Nordean korttidatan perusteella tämän vuoden keväällä käteisnostojen määrässä oli havaittavissa kaksi selkeää piikkiä, jotka kuitenkin jäivät lyhytaikaisiksi.
– Käteisnostot lisääntyivät selvästi Venäjän hyökkäyssodan alettua maaliskuun alussa ja sen jälkeen toukokuun alkupuolella, kun turvallisuuspolitiikka ja hybridivaikuttamisriskit sekä niihin varautuminen olivat vahvasti esillä julkisessa keskustelussa, sanoo Nordean analyytikko Lauri Vepsäläinen tiedotteessa.
Käteistä nostetaan edelleen selkeästi vähemmän kuin ennen koronapandemiaa, eikä tähän ole pankin mukaan odotettavissa merkittävää muutosta.
Nordean mukaan yleisesti ottaen käteistä rahaa kannattaa pitää kotona sen verran, että selviytyy arkisista menoistaan muutaman päivän ajan. Suuria määriä käteistä ei kannata turvallisuussyistä säilyttää kotona, sillä rahat ovat parhaassa turvassa pankkitilillä.