Henkilö kävelemässä sateenvarjon kanssa sateessa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Keskiviikkona Suomen ylle saapuu sateita

Sateet jatkuvat vielä torstaina maan etelä- ja keskiosassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Keskiviikkona eteläisen Suomen ylle saapuu uusi sadealue, kertoo Ilmatieteen laitos.

– Sadealue on hidasliikkeinen ja sateet jatkuvat vielä torstainakin maan etelä- ja keskiosassa., Ilmatieteen laitos kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Vuorokausittainen sadekertymä saattaa paikoin nousta suureksi. Suurimpiin sadekertymiin liittyy kuitenkin epävarmuutta.

Päivityksen ohella Ilmatieteen laitos jakoi kaksi ennustetta tulevien kahden vuorokauden sadekertymästä. Ennusteet ovat katsottavissa alla olevassa upotuksessa.

Vasemmanpuoleisimman ennusteen mukaan sadetta kertyy enimmillään 40 millimetriä keskiviikon ja torstaina aikana. Oikeanpuoleinen on sateisin ennustevaihtoehto, jonka mukaan etelärannikolla vettä saattaa tulla jopa 60–70 millimetriä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)