Kela on jättänyt asiakkaiden henkilötietojen asiakirjoja Kelan käytöstä poistuneeseen rakennukseen Vantaan Tikkurilassa, minkä seurauksena asiakastietoja on voinut päätyä ulkopuolisille tahoille. Kela kertoo asiasta tiedotteessa.
Kelan palvelupiste muutti uusiin tiloihin Tikkurilassa loppuvuonna 2022. Vanhaan rakennukseen jäi kuitenkin asiakkaiden henkilötietoja sisältäviä asiakirjoja. Kela sai tiedon rakennukseen jääneistä asiakirjoista 28. heinäkuuta 2023, minkä jälkeen asiakirjat on haettu turvaan.
Rakennuksessa on käynyt joitakin ihmisiä uuden omistajan luvalla. Lisäksi sisätiloihin on murtautunut ulkopuolisia henkilöitä. Rakennuksessa käyneet ovat voineet nähdä asiakirjoja.
– Asiakirjoja ei ole huomattu muuton jälkeen tehdyissä tarkastuksissa. On tapahtunut inhimillinen virhe. Otamme tilanteen erittäin vakavasti. Selvitämme tapahtuneen perinpohjaisesti, jottei vastaavaa jatkossa tapahdu, Kelan yhteisten palveluiden johtaja Jukka Helin kommentoi tapahtunutta tiedotteessa.
Kelan tämänhetkisen arvion mukaan noin 180 asiakkaan tietosuojaa on loukattu. Kela lähettää henkilökohtaisen kirjeen niille asiakkaille, joiden asiakirjoja on ollut rakennuksessa. Kela on tehnyt tietosuojavaltuutetun toimistolle ilmoituksen tietosuojapoikkeamasta.
Asian selvittäminen on vielä kesken. Kela tiedottaa tapahtuneesta myöhemmin lisää.