Kehnoja uutisia kesäistä säätä odottaville

Säästä ennustetaan viileää ja sateista.
Rankkasade Espoon keskuksessa perjantaina 31.heinäkuuta 2026. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Rankkasade Espoon keskuksessa perjantaina 31.heinäkuuta 2026. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Huomenna keskiviikkona pilviä saapuu maan etelä- ja keskiosan ylle lännestä päin, kertoo Foreca. Päivän mittaan myös sateita leviää maan länsiosaan.

– Päivällä lämpötila on suuressa osassa maata 13 ja 18 asteen välillä. Maan eteläosassa lämpötila voi pilvipeitteen rakoillessa nousta 20 asteen yläpuolelle, kun taas Pohjois-Lapissa jäädään paikoin lähelle 10 astetta, meteorologi Sara Salonen kirjoittaa.

– Keskiviikkoillan ja torstain vastaisen yön kuluessa sateet levittäytyvät maan itäosaan. Lapissa yö on laajalti selkeä, mutta sumua muodostuu paikoin. Yölämpötila on maan etelä- ja keskiosassa 10–16, pohjoisessa 3–10 astetta.

Torstaina matalapaineen keskus on Suomen länsipuolella, ja päivän mittaan maan etelä- ja keskiosan yllä oleva sadealue liikkuu koilliseen. Iltapäivällä sateita saadaan myös Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla, illalla Etelä-Lapissa asti. Maan keskivaiheilla sadealueen sekaan voi kehittyä paikoin ukkoskuuroja.

– Maan eteläosasta enimmät sateet väistyvät päivän kuluessa, ja pilvipeite pääsee rakoilemaan. Aurinkoisilla alueilla lämpötila kohoaa kesäisiin lukemiin.

– Torstaina päivän ylimmät lämpötilat ovat maan etelä- ja keskiosan aurinkoisilla alueilla 20 ja 24 asteen välillä, sateissa jäädään alle 20 asteen. Pohjoisessa lämpötila on 13 ja 18 asteen välillä.

Poimintoja videosisällöistämme

Perjantaina matalapaineen keskus liikkuu Suomen yli itään päin. Tuuli voi olla puuskaista ja sateita tulee ympäri maata. Myös ukkoset ovat mahdollisia.

– Tuuli on suuressa osassa maata puuskissa navakkaa, etelässä ja lännessä paikoin kovaa. Maan etelä- ja keskiosassa tuuli puhaltaa lounaan ja luoteen väliltä, Lapissa koillisesta, Salonen kirjoittaa.

– Lämpötila kohoaa päivällä maan etelä- ja keskiosan aurinkoisilla alueilla 18–22 asteeseen, sateessa voi olla vähän viileämpää. Pohjoisessa jäädään 12 ja 17 asteen välille.

Viikonloppuna sää vaikuttaa tällä hetkellä olevan hieman poutaisempaa, mutta lämpöä ei ole luvassa. Hajanaisia sadealueita kulkee maan keskivaiheilla lauantain aikana. Sunnuntaina yksittäisiä sadekuuroja saatetaan saada itäisessä Suomessa.

– Muuten sää on pilvisyydeltään vaihtelevaa ja poutaista. Päivisin lämpötila jää suuressa osassa maata 15–20 asteeseen. Lapissa ja sateissa lämpötila vaihtelee 15 asteen molemmin puolin, Käsivarressa jäädään lähelle 10 astetta.

Ensi viikolla vettä voi olla luvassa lisää, sillä Pohjois-Atlantilla on kehittymässä uusi matalapaineen alue. Sen tarkkaa kulkua on kuitenkin vielä vaikea ennustaa.

Tuoreen kuukausiennusteen mukaan hellejaksoja ei ole luvassa.
Isoimmat sateet väistyvät Suomen yltä perjantaina aikana.
Mainos