Fazerin luomukaurajuomaa Olarin Prismassa Espoossa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kaurajuoma vedetään myynnistä allergeenivaaran vuoksi

Pakkausselosteessa tuotteen väitetään olevan gluteeniton, vaikka se sisältää gluteenia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaurajuomia vedetään pois myynnistä niissä olevan pakkausmerkintävirheen aiheuttaman allergeenivirheen takia. Ruokavirasto kertoo asiasta tiedotteessa.

Poisvedettävä tuote on Fazerin valmistama Fazer Aito Kaurajuoma Luomu 1 litran pakkaus.

Tuotteen ruotsinkielisessä nimessä ainesosaluettelon yläpuolella lukee virheellisesti gluteeniton (glutenfri havredryck), vaikka tuote sisältää gluteenia. Fazerin mukaan tuote ei sovellu gluteenia välttäville henkilöille, mutta on muille turvallinen käyttää.

Fazer on tiedottanut takaisinvedosta tukku- ja vähittäiskauppoja, jotka poistavat kyseiset tuote-erät myynnistä.

– Meille on ensisijaisen tärkeää, että kuluttajat voivat luottaa tuotteidemme korkeaan laatuun ja turvallisuuteen. Olemme erittäin pahoillamme pakkausmerkintävirheestä ja takaisinvedosta aiheutuvasta vaivasta. Hyvitämme myynnistä vedetyt tuotteet, Fazer pahoittelee tiedotteessaan.

Takaisinveto koskee seuraavia eriä:

Tuotteen nimi: Fazer Aito Kaurajuoma Luomu ESL 1l

EAN koodi: 6430015538498

Parasta ennen päivämäärät: 25.7.2023, 17.8.2023, 29.8.2023, 20.9.2023

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)