Rikoslakiin tulee kaksi uutta rangaistuksen koventamisperustetta, oikeusministeriö kertoo tiedotteessa.
Rikoksen tekeminen osana rikollisjoukon toimintaa on uusi rangaistuksen koventamisperuste heinäkuusta lähtien. Rikollisjoukolla tarkoitetaan vähintään kolmen henkilön muodostamaa tietyn ajan koossa pysyvää yhteenliittymää. Sen toimintaan kuuluu olennaisesti sellaisten rikosten tekeminen, jotka ovat omiaan vaarantamaan yleisten paikkojen järjestystä ja turvallisuutta.
Toinen uusi koventamisperuste on henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvan rikoksen tekeminen erityisen nöyryyttävällä tavalla.
Alle rikosvastuuikäisen käyttäminen rikoksen tekemiseen on jatkossa itsenäinen rikos. Alle 15-vuotiaan käyttämisestä välikappaleena rikoksen tekemisessä rangaistus on sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta.
Oikeusministeriö kertoo, että lakimuutokset ovat keskeinen osa hallituksen toimia nuoriso- ja jengirikollisuuden torjumiseksi.