”Katastrofi” – miksi valiokunnalle ei kerrottu tietomurrosta?

Syksyn kyberiskusta kerrottiin kansanedustajille vasta nyt.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Charly Salonius-Pasternak ihmettelee, miksei eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalle kerrottu syksyn tietomurrosta aiemmin.

– Tämä on katastrofi, ja täysin käsittämätöntä (paitsi jos huomioi hallinto-salailu kulttuurin), että UaV:lle ei ole kerrottu omaan taloon kohdistuneesta ”kyberhyökkäyksestä” (edk:n sanamuoto). Mitä tässä on ajateltu? Että tämä ei olisi turpo [turvallisuuspolitiikan] asia?, Charly Salonius-Pasternak tviittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa syynä ei voi olla se, etteikö tällaisesta voisi antaa tietoa tietyille kansanedustajille.

– On totta, että Suomessa pitäisi vaatia (joidenkin) valiokuntien jäseniltä laajempaa turvaselvitystä jne, mutta järjestelmä on mikä on, Salonius-Pasternak sanoo.

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps.) vahvisti maanantaina Verkkouutisille, että eduskunnassa saatiin tietää tietomurrosta, kun asia kerrottiin julkisuuteen. Niikko on päivitellyt muun muassa sitä, ettei tietomurrosta ja sen tutkinnasta tullut tietoa valiokuntaan, joka käsitteli samaan aikaan esimerkiksi kyberturvallisuutta ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon yhteydessä.

Niikko kertoi Verkkouutisille, että valiokunnassa kaivataan pikaisesti tietoa siitä, oliko kyseessä vieras valta ja millaista tietoa murrolla pyrittiin hankkimaan.

Mika Niikon lisäksi tiedottamislinjaa on ihmetellyt myös valiokunnan jäsen Jouni Ovaska (kesk.).

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eduskuntaan kohdistuneesta tietomurrosta aloitettiin tutkinta syksyllä. Keskusrikospoliisin mukaan kyberhyökkäystä tutkitaan törkeänä tietomurtona ja vakoiluna. Suojelupoliisi on osallistunut tutkintaan ja tutkinnassa on tehty myös kansainvälistä yhteistyötä.

Tietomurron tiedetään kohdistuneen ainakin kansanedustajien sähköposteihin ja useampaan kuin yhteen henkilöön. Tarkempia yksityiskohtia ei kuitenkaan ole kerrottu. tapausta on kuvattu Suomessa poikkeukselliseksi, vakavaksi ja uhreille valitettavaksi.

Mainos