Itämerellä öljyonnettomuuden riski on noussut korkeaksi, arvioi kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä (kok.).
Aalto-Setälä viittaa Ylen uutiseen, jossa kerrotaan Venäjälle suunnanneen laivan ajaneen karille Ruotsissa. Karilleajo on jo toinen viikon sisällä lähialueella.
Aalto-Setälä otti kantaa tilanteeseen viestipalvelu X:ssä ja toi esiin huolensa siitä, miten kansainväliset pakotteet vaikuttavat merenkulun turvallisuuteen.
– Riski Itämeren öljykatastrofille on korkea. Pakotteiden laajentaminen kolmansiin maihin ei selvästikään tehoa, Aalto-Setälä kirjoittaa.
– Öljy virtaa maailmalle entistäkin surkeimmilla taidoilla ja aluksilla sotatalouden rahoittamiseksi.
Riski Itämeren öljykatastrofille on korkea.
Pakotteiden laajentaminen kolmansiin maihin ei selvästikään tehoa.Öljy virtaa maailmalle entistäkin surkeimmilla taidoilla ja aluksilla sotatalouden rahoittamiseksi.
Jo toinen karilleajo viikon sisällä. https://t.co/ZQSHaaasFT
— Pauli Aalto-Setälä (@PauliAS) May 31, 2025





