Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen kysyy viestipalvelu X:ssä, onko kukaan löytänyt yhtään sellaista säästöä mitä joku keskustasta tai SDP:stä olisi nyt tukenut.
– Vassarit vastustaa totta kai kaikkea, mutta piste, jos löydätte jonkun leikkauksen mitä keskustasta tai demareista kannatetaan, hän kirjoittaa.
– Hallitus ei tarjonnut budjettiriihessään yllätyksiä: se jatkaa linjallaan, jolla se sopeuttaa taloutta kuihtuvaan Suomeen. Näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen totesi budjettiriihestä.
Hänen mukaansa näkymää kestävästä kasvusta ei ole, vaan hallitus tyytyi vahvistamaan leikkauspäätökset, jotka muun muassa heikentävät suomalaisten palveluita ja hyvinvointia.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen puolestaan totesi budjettiriihestä, että Suomi ajelehtii, kun ministerit istuvat rasismikurssilla.
– Tavallisten ihmisten asiat jäävät hoitamatta ja Suomen ongelmat ratkaisematta, kun ministerien aika näyttää menevän muuhun. Maa ajelehtii, vaikka nyt olisi pitänyt kääntää kaikki kivet talouskasvun tuplaamiseksi, palvelujen pelastamiseksi ja käänteen aikaansaamiseksi.
Onko kukaan löytänyt yhtään sellaista säästöä mitä joku keskustasta tai SDP:stä olisi nyt tukenut? Vassarit vastustaa totta kai kaikkea, mutta piste, jos löydätte jonkun leikkauksen mitä keskustasta tai demareista kannatetaan? #rahaaoli #budjetti #budjettiriihi #talous #kepu #sdp
— Timo Heinonen (@timoheinonen) September 3, 2024





