Kansanedustaja exit-verosta: Hallituksen töistä ei näytä tulevan enää mitään

Onneksi "varjoviisikko" ottaa asioita vastuulleen, Timo Heinonen sanoo.
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko hallituksen tiedotustilaisuudessa Valtioneuvoston linnassa Helsingissä. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko hallituksen tiedotustilaisuudessa Valtioneuvoston linnassa Helsingissä. LEHTIKUVA / SEPPO SAMULI

Kokoomuksen kansanedustajan Timo Heinosen mukaan hallitus näyttää olevan jo niin riitainen, että sen töistä ei tule mitään.

– No, onneksi varjoviisikko ottaa tämän nyt vastuulleen. Harhaileva viisikko näyttää olevan jo niin riitainen, että töistä ei tule mitään. Onneksi keskusta on jo luvannut vastustaa maastapoistumisveroa eli se ei enää siis etene, Heinonen toteaa Twitterissä.

Iltalehden mukaan arvonnousuveron eli maastapoistumisveron kohtalo ratkaistaan Sanna Marinin (sd.) hallituksen niin sanotussa “varjoviisikossa”. Varjoviisikon tehtävä on ratkoa hallituspuolueiden välisiä sisäpoliittisia kiistoja etukäteen.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sanoi viime viikolla, että hänen puolestaan veron voisi jättää tekemättä. Vero on kuitenkin tärkeä vasemmistopuolueille.

LUE MYÖS:
Heikki Vestman: Milloin hallitus kuoppaa exit-veron?

Kokoomuksen Jarno Limnell peräänkuuluttaa kylmäpäisyyttä poikkeuksellisessa tilanteessa.
Tasavallan presidentin mukaan Suomen Lähi-idän politiikan linja on selkeä.
Antti Häkkänen joutui perumaan osallistumisensa JEF-kokoukseen luottamusäänestyksen takia.
Mainos