Kai Mykkänen: Vaatimus syntyperästä yksityisajattelua

Kokoomuksen ryhmäjohtajan mukaan huoli on perusteltu, mutta keino väärä.
Lakialoite rajaisi poliisin virat vain syntyperäisille suomalaisille. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Lakialoite rajaisi poliisin virat vain syntyperäisille suomalaisille. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mukaan puolue ei kannata vaatimusta syntyperästä poliisin tai muihin virkoihin.

– Sen esittäminen yksityisajattelua. Turvallisuusselvitysten korostunut tarve on perusteltu huoli, mutta keino väärä. Esimerkiksi sotilasviroissa käytössä harkittu yksilöllinen menettely, Kai Mykkänen toteaa Twitterissä.

Kansanedustaja Jari Kinnusen (kok.) tekemässä lakialoitteessa esitetään, että valtion turvallisuuden kannalta tärkeisiin virkoihin ei enää nimitettäisi muita kuin syntyperäisiä Suomen kansalaisia.

Lakialoitteen allekirjoittanut kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) ilmoittaa, että hän veti oman allekirjoituksensa pois.

– Poistin allekirjoitukseni LA 47/2022 . Ei ollut tarkoitus ainakaan minulla kohdentaa sitä näin. Etsittävä ratkaisu esimerkiksi puolustusvoimien puolella käytössä olevalla tavalla, Heinonen toteaa Twitterissä.

Veteraanipoliitikon mukaan puolue elää menneisyydessä eikä sillä ole uskottavaa ohjelmaa.
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman sai eduskunnan luottamuksen äänin 88–74.
Henrik Vuornoksen mukaan on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa kartuttaa työkokemusta.
Mainos