Juha Mäenpään syyteharkinta saatetaan palauttaa syyttäjälle

Perustuslakivaliokunnan mietintö Juha Mäenpään tapauksesta valmistuu aikaisintaan 13. maaliskuuta.

Eduskunnan perustuslakivaliokunta aloittaa tänään perjantaina valmistavan keskustelun valtakunnansyyttäjän pyytämästä syyttämisluvasta.

– Veikkaan, että ei tule valmista vielä tänään, perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) sanoi toimittajille ennen kokouksen alkua.

Poliisi epäilee kansanedustaja Juha Mäenpään (ps.) syyllistyneen kiihottamiseen kansanryhmää vastaan, kun hän käytti eduskunnan täysistunnossa puheenvuoro, jossa hän rinnasti turvapaikanhakijat vieraslajeihin. Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on sen vuoksi pyytänyt eduskunnalta syyttämislupaa.

Ojala-Niemelä kertoi perustuslakivaliokunnan varaavan vielä pari-kolme viikkoa asian käsittelyyn. Mietintö valmistuu hänen mukaansa aikaisintaan 13. maaliskuuta.

Valiokunta päättää tänään, onko asiantuntijakuulemisia tarpeen jatkaa. Valiokunta kuuli eilen valtiosääntöoikeuden, rikosoikeuden ja sananvapauden asiantuntijoita.

Tähän juridiset kysymykset kilpistyvät
Poimintoja videosisällöistämme

Ojala-Niemelä vahvisti, että valiokunta saattaa päätyä myös siihen, että syyteharkinta lähetettäisiin takaisin valtakunnansyyttäjälle.

– Sitäkin on pohdittu yhtenä vaihtoehtona, että varmasti se on pohdittavana tänä päivänä, Ojala-Niemelä sanoi.

Valiokunnan eilen kuulemat asiantuntijat olivat erimielisiä siitä, tarvitaanko eduskunnan lupa myös siinä tapauksessa, että valtakunnansyyttäjä päättäisi tehdä syyttämättäjättämispäätöksen, kuten Verkkouutiset kertoi eilen.

– Nämä ovat juuri ne kaksi kysymystä, joita me harkitsemme. Juridiset kysymykset kilpistyvät siihen, tarvitaanko lupaa syyttämättä jättämiseenkin ja toinen on se, että annetaanko syyttämislupa. Näitä me pohdimme tulevassa kokouksessa, Ojala-Niemelä sanoi.

Lue myös:

Asiantuntijat erimielisiä kansanedustaja Juha Mäenpään syyttämisluvasta

Mainos