Joka kahdeksas ulosoton velkoma on nuori

Ulosoton perinnässä olevat opintolainat ovat summaltaan suurempia kuin koskaan aiemmin.
Ulosottolaitos Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Ulosottolaitos Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Vuoden 2025 lopussa joka kahdeksas ulosottovelallinen oli alle 29-vuotias nuori, tiedottaa Ulosottolaitos. Nuorten yleisimmät ulosottoon päätyneet velat ovat lainoja ja luottoja sekä maksuja erilaisista työsuorituksista ja palveluista.

Seuraavaksi yleisimmin nuorilta peritään jäännösveroja sekä sairaala- ja muista laitoshoitomaksuja. Nuorten velkoja ovat myös joukkoliikenteen tarkastusmaksut ja opintolainat.

Nuoren ulosottovelka keskimäärin noin 7000 euroa

Vuoden 2025 lopussa ulosotossa olevalla nuorella oli ulosottovelkaa keskimäärin 6 900 euroa. Kaikkien velallisten keskimääräinen velka oli 28 200 euroa.

‒ Nuorten taloudellinen tilanne on monella tapaa haasteellinen. Työpaikan saaminen on vaikeaa, ja nuorilla työ koostuu usein osa-aikaisuuksista ja lyhyistä työsuhteista, sanoo valtakunnanvouti Veikko Minkkinen.

Nuorista velallisista 60 prosenttia on miehiä tai poikia ja 40 prosenttia naisia tai tyttöjä. Nuorimmat velalliset ovat reilusti alle kouluikäisiä.

‒ Alle 18-vuotiaita velallisia on onneksi varsin vähän, ja heillä velkamäärä on keskimäärin vain joitakin satoja euroja. Heillä voi tyypillisesti olla perittävänä liikenteen tarkastusmaksuja, liikennevakuutuksia ja veroja.

Suomen väestöstä noin kolmasosa on alle 30-vuotiaita, joten ulosotossa on suhteessa vähemmän nuoria kuin heitä on väestössä.

Ulosottoon päätyvät opintolainat yhä suurempia

Ulosottoon päätyneiden maksamattomien opintolainojen määrä on pysynyt viime vuodet suhteellisen samana, mutta rahamäärällisesti opintolainoja on enemmän kuin koskaan.

Vuoden 2026 alussa keskimääräinen perinnässä oleva opintolaina oli 8 500 euroa. Vuotta aiemmin se oli 8 000 euroa ja kahta vuotta aiemmin 7 400 euroa. Kahdessa vuodessa ulosottoperintään tuleva opintolaina on suurentunut 14 prosenttia.

‒ Opintolainojen takaisinperinnän lisääntymisen taustalla voi olla muutos, jossa opintorahan osuus on pienentynyt opintotuessa ja lainan osuus samalla kasvanut. Korkotason nousu on vaikuttanut myös opintolainoihin. Nuorilla pääsy työelämään on ollut vaikeaa, joten sellaisen tulotason saavuttaminen, jolla lainan maksu onnistuisi, ei ole aina ollut mahdollista, sanoo Minkkinen.

Yhä useamman velkaantuneen talousongelmat syvenevät.
Fitch vahvisti Suomen AA-luottoluokituksen.
Mainos