Jevgeni Prigozhinin koneen osia paljastavalla videolla – ”Hajosi ollessaan ilmassa”

Lisää turmakoneen osia on löytynyt muutaman kilometrin päästä tapahtumapaikalta.
Viranomaisia koneen turmapaikalla 24. elokuuta. AFP / LEHTIKUVA / OLGA MALTSEVA
Viranomaisia koneen turmapaikalla 24. elokuuta. AFP / LEHTIKUVA / OLGA MALTSEVA

Wagner-komentaja Jevgeni Prigozhinia kuljettaneen yksityissuihkukoneen osia on löydetty kolmen kilometrin päästä turmapaikalla. Videoita paikalta on jaettu venäläisellä onnettomuuksiin keskittyvällä Telegram-kanavalla.

Kone putosi Tverin alueelle keskiviikkona, kyydissä oli yhteensä kymmenen matkustajaa ja miehistön jäsentä. Läheltä Kuzhenkinon rautatieasemaa on nyt löytynyt koneen siipi ja laskuteline.

– Tämä vahvistaa version, että kone hajosi ollessaan vielä ilmassa, kanava kirjoittaa.

Venäjä on virallisesti sanonut tutkivansa turmaa mahdollisena pommi-iskuna. Koneen putoamisen syyksi on epäilty myös ohjusta.

Moskovan nettisivut tuovat julki Vladimir Putinin version.
Alexander Stubbin ja Jonas Gahr Støren puhelua kuvaillaan Ukrainassa koordinoiduksi painostusyritykseksi, kun taas Venäjällä korostetaan maan omia ehtoja.
Pöydällä ovat esimerkiksi amerikkalaisyhtiöiden paluu Venäjän öljymarkkinoille ja Nord Stream -kaasuputken käyttöönotto.
Mainos