Itävallan liittokansleri: Vladimir Putin uskoo olevansa voitolla

Karl Nehammer kertoo Venäjän presidentin olevan itsevarma sodan suhteen.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Itävallan liittokansleri Karl Nehammer. LEHTIKUVA / AFP
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Itävallan liittokansleri Karl Nehammer. LEHTIKUVA / AFP

Itävallan liittokansleri Karl Nehammer kertoo Venäjän presidentti Vladimir Putinin vaikuttaneen heidän tapaamisessaan itsevarmalta ja luottavaiselta käynnissä olevan sodan suhteen.

Nehammer on ensimmäinen Putinin kasvokkain tavannut Euroopan unionin jäsenmaan valtionjohtaja hyökkäyssodan alkamisen jälkeen. Nehammer tapasi Putinin Moskovassa maanantaina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Amerikkalaisen televisioyhtiö NBC:n haastattelussa Nehammer kertoo tapaamisen olleen suora ja tiukka. Putin kokee Nehammerin mukaan sodan välttämättömyydeksi Venäjän turvallisuuden kannalta.

– Hän [Putin] ajattelee sodan olevan Venäjän turvallisuuden takaamiseksi välttämättömyys. Hän ei luota kansainväliseen yhteisöön. Hän syyttää ukrainalaisia kansanmurhasta Donbassin alueella, Nehammer kertoo haastattelussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Nehammerin mukaan Putin on erittäin itsevarma ja kokee Venäjän olevan voitolla sodassa.

– Hän uskoo olevansa voitolla sodassa, Nehammer sanoo.

 

Alkuperäisen suunnitelman mukaista vahvaa pääiskua ei koskaan toteutettu.
Venäjän vaunut häviävät yleensä taistelussa liikkuvuuden, suojauksen ja tähtäysjärjestelmien osalta.
Ufomainen laite lentää pidemmälle paremman aerodynamiikan avulla.
Mainos