Israelin väitetään iskeneen Hizbollahin päämajaan

Iskun kohteena oli tietojen mukaan äärijärjestön johtaja Hassan Nasrallah.
Israel pommitti jälleen Libanonia. Kuvakaappaus videolta / X.
Israel pommitti jälleen Libanonia. Kuvakaappaus videolta / X.

Israel on tehnyt massiivisen ilmaiskun Libanonin Beirutiin, jossa kohteena sanotaan olevan Hizbollahin päämaja ja äärijärjestön johto, ja erityisesti järjestön ylin johtaja Hassan Nasrallah. Asiasta uutisoi Axios-media.

Axioksen toimittaja Barak Ravid kertoo israelilaislähteeseensä viitaten, että Israelin puolustusvoimat tarkistaa parhaillaan, osuiko isku Nasrallahiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

The Telegraph -lehden mukaan kyseessä oli Israelin suurin ilmapommitus Libanoniin vuoden 2006 jälkeen.

Pommituksessa vaurioitui myös asuintaloja, mutta siviiliuhreista ei ole toistaiseksi tietoa. Hizbollahiin yhdistetty paikallinen televisiokanava kertoo Axioksen mukaan, että eteläisessä Beirutissa tehty isku osui neljään rakennukseen.

Israelin asevoimien tiedottajan Daniel Hagarin mukaan kyse oli täsmäiskusta Hizbollahin keskuspäämajaan, joka oli tarkoituksella rakennettu asuinrakennusten alle Beirutissa, jotta siviileitä voitaisiin käyttää ihmiskilpinä.

Israel on aiemmin eliminoinut useita Hizbollah-komentajia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mainos