Students for Palestine -liikkeen opiskelijat osoittavat mieltä Helsingin yliopistolla. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Israelin presidentin avustaja: Helsingin yliopisto boikotoi israelilaisia

Eylon Levyn mukaan Suomessa osoitetaan solidaarisuutta terroristijärjestö Hamasille.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Israelin presidentin neuvonantaja ja maan hallituksen tiedottaja Eylon Levy on pöyristynyt siitä, että Helsingin yliopisto on keskeyttänyt opiskelijoiden vaihtosopimukset israelilaisyliopistoihin.

Hän väittää viestipalvelu X:ssä, että suomalaisyliopisto osoittaa päätöksellään ymmärrystä terroristijärjestö Hamasille.

– Tämä on yksinkertaisesti inhottavaa. Solidaarisuutta Hamasille osoittaakseen Helsingin yliopisto boikotoi nyt israelilaisia opiskelijoita. Juutalaisia ei haluta Suomeen, Eylon Levy kirjoittaa.

Mielenosoittajat ovat vaatineet Helsingin yliopistolta yhteistyön katkaisemista israelilaisyliopistojen kanssa. Toukokuussa yliopisto päätti jäädyttää vaihtosopimukset israelilaisyliopistoihin, mutta tutkijoiden akateemista vapautta tehdä yhteistyötä israelilaisten tutkijoiden kanssa ei rajoiteta.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)