Palestiina-mielenosoitus tuomiokirkon portailla. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

”Islamisteille ja Pridelle ei voi liehuttaa lippua samaan aikaan”

Binga Tupamäen mukaan Pride-tapahtuma ja Palestiinan tukeminen eivät sovi yhteen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomusnuorten puheenjohtaja Binga Tupamäen mukaan Palestiinan tukeminen ja Pride-tapahtuma eivät ole yhteensopivia.

– Huolestuttaa aktivistien sokeus tunnustaa tosiasioita: islamisteille ja Pridelle ei voi liehuttaa lippua samaan aikaan, Tupamäki kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Päivityksensä ohessa hän jakoi ottamansa kuvan Helsinki Pride -tapahtuman yhteydessä järjestetystä Palestiina-mielenosoituksesta, jossa suuri Palestiinan lippu on levitetty Helsinkin tuomiokirkon portaille.

Lipun vieressä on lakanat, joissa lukee ”Queers for Palestine” ja ”No Pride in Genocide”.

– Kannattaa varmaan esitellä lakanoita seuraavaksi Palestiinassa. Gazan Prideä odotellessa, Tupamäki kirjoittaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)