IS: Vasemman kaistan valtaamisesta liikenteessä voi saada sakot

Tieliikennelain mukaan kaksikaistaisella tiellä pitää ajaa lähtökohtaisesti oikealla.
Liikennettä Lahdentiellä Mäntsälässä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Liikennettä Lahdentiellä Mäntsälässä. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Moottoritiellä ja muilla monikaistaisilla teillä matkanteko pitää hoitaa lähtökohtaisesti aina oikealla kaistalla. Moni autoilija ei tätä Ilta-Sanomien mukaan ymmärrä.

Kaksikaistaisen tien vasemmalla kaistalla ei tieliikennelain mukaan saa ajaa tarpeettomasti edes silloin, kun tie on tyhjä. Lain mukaan kaistaa ei saa tarpeettomasti myöskään vaihtaa.

Suomessa vasemman kaistan valtaamiselle tai siinä ”junnaamiselle” ei ole IS:n mukaan määritelty tarkempia kilometri- tai sekuntirajoja.

Arvion tekee poliisi, joka voi määrätä kaistan valtaamisesta sadan euron liikennevirhemaksun tai törkeissä tapauksissa jopa sakon.

 

Baltian maita halkova junayhteys ei tule valmistumaan vuoteen 2030 mennessä.
Turku nousi kansainvälisiin otsikoihin yllättävällä tavalla.
Polttoaineen hinnannousu saa monet pohtimaan sähköautoa. Säästö ei kuitenkaan ole varma, sillä yksi kulu voi yllättää tuhansilla euroilla.
Mainos