Suomessa leviää entistä ovelampi huijausviesti, joka tuntee viestin vastaanottajan nimeltä. Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.
IS:n mukaan kyseessä on tekstiviestihuijaus. Viestin mukaan vastaanottajan tilaama paketti on toimitettu ”toimituspisteeseen”. Viestissä mainittu toimituspäivä oli sama kuin viestin lähetyspäivä.
Huomionarvoista on, että viestissä vastaanottajaa on osattu kutsua hänen oikealla etunimellään. Tämä viittaa siihen, että huijausviesti on yksilöity vastaanottajaa varten eikä kyse ole kaikille lähetettävästä samanlaisesta massaviestistä.
Viestissä vastaanottajaa kehotetaan klikkaamaan linkkiä ”toimituspisteen” selvittämiseksi. Osoitteen alkuosa unewad.com on IS:n mukaan liitetty vastaavanlaisiin pakettihuijauksiin aiemminkin. IS:n selvityksen mukaan viesti oli tullut suomalaisesta 041-alkuisesta numerosta. Numero on todennäköisesti väärennetty.
Tekstiviestitse lähetettyjä pakettihuijauksia on levinnyt Suomessa aiemminkin, ja viranomaiset ovat varoittaneet niistä useita kertoja. Yleensä huijausviestien tarkoituksena on kalastella vastaanottajien pankkitunnuksia tai maksukortin tietoja.
Aiemmin huijausviestit on voinut tunnistaa jo pelkästä heikosta suomen kielestä. IS:n mukaan tämä ei enää pidä välttämättä paikkansa, ja osa huijausviesteistä on kirjoitettu taitavalla suomen kielellä.
Monesti tekstiviestitse leviävät huijausviestit ovat ovelia myös siksi, että puhelimessa ne saattavat mennä samaan viestiketjuun esimerkiksi Postin lähettämien oikeiden viestien kanssa.