IS: Risteilylaiva kallistui Suomenlahdella yöllä – ”pitääkö laittaa vaatetta päälle”

Kyseessä ei ollut vaaratilanne.
Tallink Siljan alus Silja Serenade Helsingin edustalla. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Tallink Siljan alus Silja Serenade Helsingin edustalla. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Silja Serenade -risteilylaiva teki Itämerellä yllättävän käännöksen keskiviikon vastaisena yönä, kertoo Ilta-Sanomat. Aluksen kallistuminen herätti huolta osassa matkustajista.

– Heräsimme siihen, että yhtäkkiä laiva kääntyi ja naapurihytistä tippui tavaroita. Laiva oikeni, mutta sen jälkeen laivaa käännettiin vielä jyrkemmin, hytissä nukkunut matkustaja kertoo Ilta-Sanomille.

– Alkoi olla tunne, että pitääkö laittaa vaatetta päälle.

Kallistuminen tuntui rajulta. Aluksen infosta ei vastattu puhelimeen, eikä matkustajille tiedotettu mitään tapahtuneesta.

Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd vahvistaa tilanteen Ilta-Sanomille. Mitään vaaratilannetta ei hänen mukaansa ollut.

– Kyseessä oli laivan navigointiin liittyvä toiminta. Reitillä operoitiin käsiohjauksella ja laivan peräsimiä käytettiin liian suurella kulmalla, jolloin laiva kallistui.

Vanhoillislestadiolaisen liikkeen Suviseurat ovat jo ruuhkauttaneet Kauhavan lentokentän. Tapahtuma käynnistyy huomenna.
Nuori kuljettaja oli saanut ajokortin poikkeusluvulla edeltävänä päivänä.
Suurin osa nuorista suhtautuu kielteisesti ajamiseen alkoholin juomisen jälkeen.
Mainos