Iranin ja Yhdysvaltojen rauhanneuvottelut vaikuttavat etenevän, ajoittain ristiriitaisista viesteistä huolimatta. Välittäjänä toimivan Pakistanin mukaan sopimus on lähempänä kuin koskaan, ja lopullisen sovun uskotaan syntyvän mahdollisesti jo viikonlopun aikana.
Aikaisemmin tällä viikolla Yhdysvaltojen ja Iranin välinen tulitauko oli lähes katkeamispisteessä, iranilaisen droonin pudotettua yhdysvaltalaisen Apache-helikopterin lähellä Hormuzinsalmea tiistaina. Huhtikuussa voimaan astunut ja useita kertoja koetukselle joutunut tulitauko selvisi kuitenkin tästäkin, The Wall Street Journalin mukaan kahden maan väliintulon ansiosta.
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump vastasi helikopterin pudottamiseen kostoiskuilla, joihin Iran taas vastasi iskemällä Yhdysvaltojen tukikohtiin alueella. Trump uhkasi iskeä myös Iranin siviili-infrastruktuuriin, mutta eskalaation kierre saatiin pysäytettyä Qatarin ja Pakistanin ryhdyttyä osapuolten välittäjäksi. Kireästä tilanteesta huolimatta rauha vaikuttaa nyt mahdolliselta, WSJ arvioi.
Käännekohta saavutettiin keskiviikkona, kun qatarilaiset diplomaatit palasivat Teheranista mukanaan uusi sopimusluonnos. Myös rauhanprosessissa alusta alkaen mukana ollut Pakistan onnistui vakuuttamaan Trumpin sovun edellytysten olemassaolosta, jolloin Yhdysvallat perui suunnitellut jatkoiskut.
Konfliktin päättäminen on sekä Yhdysvaltojen että Iranin intressissä, useat asiantuntijat toteavat lehdelle. Mikäli sopu lähiaikoina syntyy, tulee varapresidentti JD Vance virkamieslähteiden mukaan matkustamaan Sveitsin Geneveen allekirjoittamaan yhteisymmärryspöytäkirjan Iranin kanssa. Neuvotteluja sopimuksen teknisimmistä ykistyiskohdista jatkettaisiin mahdollisesti Pakistanissa.
Lähteiden mukaan Trump tulee ensi viikon G7-maiden kokouksessa pyytämään muilta maailmanjohtajilta apua Hormuzinsalmen ja rauhansopimuksen valvonnassa.