Syyskuun alkupuolella vain 150 kilometrin päässä Suomen rajalta sijaitsevaan Venäjän Olenjan lentotukikohtaan ilmestyi raskaita Tu-160-pommikoneita, joita siellä ei ole näkynyt pitkään aikaan, kertoo Iltalehti viitaten satelliittikuviin (Planet Labs PBC).
Tu-160 ja sen modernisoidut versiot ovat raskaita yliäänipommikoneita, jotka edustavat Venäjän strategisten pommikoneiden uusinta kärkeä. Venäjällä arvioidaan IL:n mukaan olevan noin 15 kyseistä konemallia käyttökuntoisena.
Näitä koneita on nähty Olenjassa sodan aikana aiemminkin. Syyskuussa niitä on kuitenkin ollut kentällä jo pidemmän aikaa. Toistaiseksi ei ole varmuutta, tuleeko Olenjasta koneiden pysyväisempi sijoituspaikka, vai liittyikö paikallaolo pelkästään Barentsinmerellä toteutettuun harjoitukseen, IL kertoo.
Satelliittikuvat eivät näytä kentän ympäristössä uusia rakenteita koneiden suojaamiseksi, eikä uusien hangaarien rakentamista ole aloitettu.





