Tavallisilta näyttävillä vanhoilla astioilla voi olla yllättävän suurta keräilyarvoa.
Iltalehti nostaa esimerkiksi Alvar Aallon Karhula-aikaisen 9750-maljakon, jonka vasarahinnaksi huutokaupassa tuli hiljattain 6 000 euroa.
Verkkouutiset on aiemmin kertonut, että vanhoista suomalaisista astioista ja lasiesineistä voidaan maksaa satoja tai jopa tuhansia euroja. Arvoon vaikuttavat muun muassa esineen harvinaisuus, kunto ja mahdolliset signeeraukset tai tehtaan merkinnät.
Aallon varhaiset lasiesineet voivat nousta vielä huomattavasti korkeampiin hintoihin. Verkkouutiset kertoi vuonna 2024 Karhulan lasitehtaalla vuonna 1937 valmistetusta Aallon 9751-maljakosta, jonka arvoksi arvioitiin jopa 46 000 euroa.
Suomalainen design kiinnostaa tällä hetkellä keräilijöitä myös kansainvälisesti. Hagelstamin intendentti Tero Metsärinnan mukaan etenkin Aallon varhaiset ja alkuperäistä suunnittelua edustavat esineet kiinnostavat keräilijöitä.
Vasarahinta tarkoittaa summaa, johon huutaminen päättyy. Ostajan lopullinen maksettava hinta on sitä korkeampi, sillä päälle tulevat vielä ostajan palkkio sekä mahdolliset verot ja muut kulut.