Kahvia kaupan hyllyllä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

IL: Miksei kahvin hinta laske kaupassa?

Raakakahvin hinta laski jyrkästi viime vuoden aikana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Raakakahvin hinta laski viime vuonna noin 40 prosenttia. Vastaavaa muutosta ei ole vielä nähty Suomessa kauppojen hyllyillä.

Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luoto toteaa Iltalehdelle, että kahvin hinnan nousut ja laskut tapahtuvat viiveellä. Kahvia viljellään muun muassa Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.

– Pavut, jotka on aikoinaan jauhettu kahviksi, on ostettu aika kauan sitten Suomeen. Siksi hintojen nousu ei näkynyt heti, kun kahvi lähti kallistumaan, Luoto sanoo.

Coffea arabica on suomalaisten suosikkilajike. Se on useiden viljelykasvien tapaan altis sään vaihteluille.

– Brasilia on suurin arabica-kahvilajikkeen tuottajamaa, ja kukinta on onnistunut hyvin. Tällä hetkellä näyttää, että sieltä saataisiin hyvä sato, Meiran toimitusjohtaja Raimo Sinisalo kertoi viime vuoden lopulla.

Pelkästään viljelysää ei vaikuta kahvipaketin myyntihintaan. Kahvin hinnassa näkyvät myös varastointi-, tuotanto- ja kuljetuskustannukset, sekä noussut energian hinta. Myös silloinen öljyn hinta näkyy kahvin hintalapussa.

Arabica-kahvin hinta määräytyy New Yorkin pörssissä. Kuluttajahinta seuraa maailmanmarkkinahintaa. Lopullisen kahvin hinnan määrittää kuitenkin kauppa.

– Kauppa hinnoittelee kuluttajahinnan, näin se menee, Luoto sanoo IL:lle.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)