HU: Tupakan myynnissä uusi ilmiö laivoilla

Matkustajat keksivät keinon kiertää sääntöjä.
Eckerö Linen laiva Finlandia Hernesaaressa Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Eckerö Linen laiva Finlandia Hernesaaressa Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Laivayhtiöiden Eckerö Linen ja Tallinkin päätös lopettaa tupakkakartonkien myynti Helsinki-Tallinna-reitillä on aiheuttanut erikoisen ilmiön, kertoo Helsingin Uutiset.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yksittäisiä tupakka-askeja voi yhä ostaa laivojen infoista ja ravintoloista. Verottomia askeja myydään yhdelle asiakkaalle enintään kolme kappaletta. Irtoaskeja ei saa kuitenkaan viedä maihin, vaan ne on tarkoitettu käytettäväksi laivamatkan aikana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Laivalla matkustajat ovat HU:n mukaan keksineet keinon, jolla säännön voi kiertää. Moni matkustaja kiertää laivan eri baareissa ja ostaa jokaiselta tiskiltä aina kolme askia tupakkaa. Kierroksen jälkeen halpaa tupakkaa saa ostettua vaikkapa kartongin verran.

Laivayhtiöt lopettivat tupakkakartonkien myynnin, koska arvonlisäveromuutokset tekivät niiden myynnistä kannattamatonta.

Matkailu- ja ravintola-alan yritysten liikevaihdon heikko kehitys jatkuu.
Tuore lausunto pitää turistien verottamista perusteltuna.
Mainos