Voimalinjoja Espoossa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

HU: Näin pian sähköt voidaan katkaista, jos laskua ei maksa

Kyseessä on aina viimeinen perintätoimi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Keravan Energian myyntijohtaja Johanna Haverinen kertoo Helsingin Uutisten mukaan, että sähkölaskun maksamiseen kykenemättömien asiakkaiden määrä on nyt aiempaa suurempi. Määrän kasvua hän ei kuitenkaan kuvaa merkittäväksi.

– Meillä maksuaikaa tarvitsevia on onneksi ollut tähän mennessä vähän, kaikkiaan vain muutama kymmenen, hän kertoo.

Määrän kuitenkin ennakoidaan nousevan kylmän talven myötä. Ulosottoon sähkölasku voi mennä kuten mikä tahansa muukin lasku.

– Ulosottoon laskut siirtyvät vasta sopimuksen päättymisen jälkeen – siis siirtyvät, jos laskut ovat yhä maksamatta. Voimassa olevan sopimuksen aikana ulosottomenettelyä ei käytetä, Haverinen toteaa.

Viimeisenä perintätoimena sähköt voidaan katkaista. Ennen sitä asiakkaalle on lhetettävä kirjallinen huomautus sekä erillinen katkaisuvaroitus aikaisintaan kaksi viikkoa myöhemmin.

– Sähköjen katkaiseminen on aina viimeinen mahdollinen perintätoimi. Kun siihen päädytään, asiakas on jättänyt jo useiden kuukausien ajan sähkölaskuja maksamatta. Eli heppoisin perustein tai yhtäkkiä sähköjä ei katkaista, ja asiakkaan kanssa pyritään aina löytämään muu ratkaisu sekä ohjaamaan hänet oikean avun ääreen, Haverinen sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)