HS: Ihmiset eivät vastaa puheluihin, terveydenhuoltoon tyhjäkäyntiä

Arkuus vastata puhelimeen työllistää hoitajia ja lääkäreitä.
Nainen puhumassa puhelimeen Espoossa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Nainen puhumassa puhelimeen Espoossa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Yleistynyt ilmiö, jossa ihmiset pitävät puhelinta äänettömällä, eivätkä vastaa puheluihin kuormittaa henkilöstöä sote-alalla. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat, jonka mukaan suuri osa lääkärien ja hoitajien työajasta kuluu puhelimessa, kun asiakkaita yritetään tavoittaa.

Puheluihin jätetään vastaamatta myös ilman oikeaa estettä esimerkiksi sen takia, ettei tiedetä kuka soittaa. Maanantaisin ei välttämättä järjestetä kiireettömiä vastaanottoja lainkaan, kun aika menee puhelurumbaan, Satakunnan hyvinvointialueelta kerrotaan.

– Kiireisenä päivänä on turhauttavaa ajanhukkaa kuunnella luurista tuuttausta, johon kukaan ei vastaa, toteaa vastuuyksikön päällikkö Mirva Matikka Satakunnan hyvinvointialueelta HS:lle.

Porissa potilaille yritetään Matikan mukaan soittaa 3–4 kertaa.

Helsingin kaupunki teki hiljattain päätöksen terveydenhuollon takaisinsoittopalvelustaan, että soittopyynnön jättäneille soitetaan yhden kerran aiemman kahden kerran sijaan.

Liiton mukaan moni pieni vaiva voitaisiin hoitaa jo apteekissa.
Osmo Soininvaaran ennustaa lääkäreiden vastustuksen vaikeuttavan tekoälyn hyödyntämistä.
Varha myöntää, että ateriamaksujen korotuksista tiedottaminen asiakkaille epäonnistui.
Mainos