HOK-Elannon ravintola Amarillossa Helsingissä 29. joulukuuta 2021. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

HS: Miljoonavoittoja tehneet yritykset saaneet koronatukia

Suurimmat yksittäiset tuet menivät ravintola- ja matkailualojen yrityksille.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Koronatukia on myönnetty yrityksille, jotka ovat tehneet miljoonien eurojen liikevoittoa. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

HS:n selvityksessä koronatukia saavista yrityksistä ilmenee, että tukia on myönnetty myös miljoonavoittoja tehneille S-ryhmän osuuskaupoille. Selvityksen mukaan S-ryhmän osuuskaupoille myönnettiin koronatukia yhteensä 11 miljoonaa euroa, yhtä kohden keskimäärin vajaat 600 000 euroa. Ensimmäiselle koronavuodelle painottuneet tuet kohdistuivat ravintolatoimintaan, ja reilu puolet tuli osuuskaupoille automaattimaksatuksella.

Suurin yksittäinen tukisumma meni HOK-Elannolle, joka sai vuonna 1,3 miljoonaa euroa. Toimialajohtaja Henriikka Puolanne kertoo HS:lle, että osuuskaupan ravintolatoiminta kärsi 2020–2021 hyvin merkittävät tappiot, yhteensä noin 34 miljoona euroa, ja tuet kattoivat niistä vain hyvin pienen osan.

Vaikka pandemia kuritti pahasti hotelli- ja ravintolatoimintaa, osuuskaupoilla oli mahdollisuus tasapainottaa talouttaan muilla keinoin. Kun ihmiset eivät käyneet ravintoloissa, he ostivat ketjun ruokakaupoista ruokaa kotiin. Päivittäistavarakauppojen kannattavuus on peräti kasvanut pandemian aikana.

Tukia on myönnetty myös esimerkiksi keikkajärjestäjä RH Entertainmentille, joka sai yli miljoonan euron koronatuet. Vuonna 2021 yrityksen verotettavat tulot olivat 920 000 euroa ja vuonna 2020 yhteensä lähes 400 000 euroa. Vuonna 2022 yhtiö ilmoitti hakeutuvansa yrityssaneeraukseen.

Suurimmat yksittäiset koronatuet päätyivät ravintola- ja matkailualojen yrityksille. HS:n tekemän selvityksen mukaan yli 2,3 miljoonaa euroa tukea saaneista yrityksistä vain yksi teki verotettavaa tuloa vuonna 2021. Kaikkein suurimpien tukien voidaan tulkita kohdistuneen niin, etteivät yritykset ole koronatukien aikana ainakaan tehneet ylimääräisiä verotettavia tuloja.

Suurin yksittäinen tukisumma, 2,9, miljoonaa euroa, maksettiin HS:n mukaan Helsinki-Vantaan lentokentällä ravintoloita pyörittävälle yritykselle. Selvityksen mukaan yritys on palauttanut tuesta 200 000 euroa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)