Tavalliset iholle suihkutettavat hyttysmyrkyt ovat sallittuja kansallispuistoissa. LEHTIKUVA / JARNO MELA

Höyrystyvät hyönteismyrkyt ovat vaarallisia luonnolle

Metsähallitus muistuttaa, ettei niitä pidä käyttää kansallispuistoissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Höyrystyvien hyönteismyrkkyjen käyttö on lähes täysin kiellettyä kansallispuistoissa ja muilla valtion suojelualueilla. Metsähallituksen mukaan höyrystyviä hyönteismyrkkyjä ei saa käyttää poluilla ja muilla reiteillä liikuttaessa, tauko- ja tulentekopaikoilla eikä laavuilla. Myrkkytyynyjen valmistenimiä ovat Ryobi ja Thermacell.

– Valitettavasti kansallispuistoissa liikkuu retkeilijöitä, jotka kulkevat poluilla höyrystyvät hyönteiskarkoittimet mukanaan. Kansallispuistot ovat luonnonsuojelualueita, joiden tehtävänä on turvata luonnon monimuotoisuutta. Höyrystyvät hyönteismyrkyt sisältävät tehoainetta, joka on luokiteltu erittäin myrkylliseksi vesieliöille. Toivomme todella, että ihmiset noudattaisivat hyönteismyrkkyjen käyttöohjeita, maankäyttöpäällikkö Arto Vilen Metsähallituksen Luontopalveluista sanoo tiedotteessa.

Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) ohjeen mukaan höyrystyviä hyönteismyrkkyjä saa käyttää vain rakennusten välittömässä pihapiirissä kuten kuisteilla ja terasseilla. Kansallispuistojen ja muiden luontokohteiden taukopaikat ja laavut ovat rakenteita eivät rakennuksia, minkä takia käyttö on niiden läheisyydessä kielletty.

Autio- ja varaustuvat kuuluvat periaatteessa sallitun käytön piiriin. Metsähallitus kuitenkin toivoo, ettei myrkkyjä käytetä niiden pihapiirissä. Nämä rakennukset sijaitsevat keskellä suojeltua luontoa ja usein lähellä vesistöjä.

Höyrystyvien hyönteismyrkkyjen tehoaineet ovat vaarallisia etenkin vesieliöille ja pölyttäjähyönteisille. Niiden käyttöä kannattaa välttää suojelualueiden rakennusten pihapiirissä myös kanssaretkeilijöiden takia.

Vain Tukesin hyväksymien valmisteiden käyttö on sallittua. Käyttämättömät hyönteismyrkyt on hävitettävä vaarallisena jätteenä, ja tyhjät pakkaukset lajitellaan sekajätteeseen.

Tavanomaisten iholle levitettävien tai suihkutettavien hyönteiskarkotteiden käyttö on sallittua myös suojelualueilla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)