Kiovan lähialueelta vetäytyneiden venäläisjoukkojen kerrotaan jättäneen alueelle runsaasti kalustoa, ammuksia ja muita tarvikkeita.
Sotilaiden käyttämät rakennukset ja juoksuhaudat ovat olleet kaoottisessa kunnossa. CNN on kuvannut hyökkääjien entisiä asemia Kiovan pohjoispuolella sijaitsevan Tšernihivin ympäristössä.
Maantien varrelle oli kaivettu poteroita, joiden päälle aseteltiin peltikattoja. Niiden sisälle on jätetty vetäytymisen yhteydessä asevoimien muona-annoksia.
Aseman keskellä on pieni nuotio tai grillipiste, jonka ympärillä lojuu sipuleita, kahvia ja säilyketölkkejä.
Kaaottisen näkymän on arvioitu kuvastavan sotilaallisen kurin puutetta. Lähellä asuva nainen kertoo paikallisten piilottaneen arvoesineensä venäläisten ryöstelyaallon vuoksi.
– He pysyivät täällä viisi viikkoa, panssarivaunut olivat ympärillämme. He tulittivat öisin taloja konekivääreillä, nainen toteaa.
Hyökkääjät vastasivat ukrainalaisten voimakkaaseen puolustukseen Tšernihivin alueella lisäämällä alueen tykistö- ja ilmapommitusta. Erään kylän kaikki rakennukset ovat tuhoutuneet. Paikallinen asukas kertoo haudanneensa naapurinsa, jonka kellari oli romahtanut suoran tykistöosuman seurauksena.
– Tunnen valtavaa vihaa [Vladimir Putinia] kohtaan, haluaisin repiä hänet kappaleiksi. Olen elänyt 70 vuotta, enkä ole koskaan nähnyt tämänkaltaista petoa, mies sanoo.