Turkmenistanin valtiollisen median julkaisema aprillipäivän pilakuva on herättänyt huolia viranomaisten mielivaltaisen toiminnan kärjistymisestä itsevaltaisesti johdetussa Keski-Aasian valtiossa.
Kultainen Aika -uutistoimiston piirroksessa naisautoilijalla on useita vaarasta tai kielloista kertovia koruja. Arvostelijoiden mukaan julkaisu on osa hallituksen epävirallista kampanjaa naisautoilijoiden määrän vähentämiseksi.
Turkmenistanin poliisi on jakanut viime vuosina varoituksia naispuolisille kuljettajille, poistanut ajolupia ja takavarikoinut mielivaltaisesti ajoneuvoja. Paikallismedian mukaan käytäntö sai alkunsa presidentti Kurbanguly Berdymuhamedovin arviosta, jonka mukaan naiskuljettajat olisivat aiheuttaneet keskimääräistä enemmän liikenneonnettomuuksia.
”Suureksi suojelijaksi” kutsuttu presidentti on tunnettu erikoisista tempauksistaan. Valtiollisessa mediassa hän on esiintynyt muun muassa urheilijana, laulajana, stunttiauton kuskina, DJ:nä ja hevosasiantuntijana.
Monia autoilijoita on kehotettu viime vuosina maalaamaan autonsa valkoiseksi Berdymuhamedovin mieltymysten mukaisesti.
Mielivaltaisia takavarikointeja
Turkmenistanin poliisi aloitti helmikuun lopulla pääkaupunki Ašgabatissa laajan valvontaoperaation, jonka yhteydessä pysäytyksiä kohdistettiin erityisesti naiskuskeihin. Poliisin väitetään määränneen kymmeniä ajoneuvoja hinattavaksi hämärin perustein.
Ajokokeiden läpäiseminen on naisille käytännössä mahdotonta ilman lahjuksien maksamista, vaikka varsinaisia lainsäädännöllisiä esteitä ajamiselle tai ajokorttien saamiselle ei toistaiseksi ole.
– [Aprillipäivän pilapiirros] on nähty osoituksena, että viranomaiset yrittävät estää naisia ajamasta ja jatkavat ajokorttien riistämistä ilman syytä, Radio Free Europen haastattelema paikallislähde kertoo.