Venäjään kuuluvan Tšetšenian tasavallan johtaja Ramzan Kadyrov haluaisi lähteä sotaan Venäjän vihollisia vastaan.
”Ei, en halua sitä (olla Tšetšenian johtaja) enää. Ajat ovat muuttuneet niin taloudellisesti kuin yhteiskunnallisestikin. Tiimissämme on ammattimaisempaakin väkeä”, Kadyrov toteaa RSN-radiokanavan haastattelussa.
Asiasta uutisoivan Moscow Timesin mukaan Kadyrovin nykyinen kausi Tšetšenian presidenttinä päättyy maaliskuun 5. päivänä. Kadyrov kertoo haastattelussa, että mikäli hän ei hae jatkokaudelle, aikoo hän liittyä armeijaan ja lähteä sotaan.
”Olen viime aikoina haaveillut siitä, että johtaisin armeijan divisioonia taistelussa Venäjän vihollisia vastaan, missä ikinä he ovatkaan”, Kadyrov maalaa.
Hän kertoo, ettei vielä päättänyt, jatkaako hän Tšetšenian presidenttinä vai ei.
Ramzan Kadyrov on Venäjän presidentti Vladimir Putinin lähipiiriläinen ja suojatti. Hänet tunnetaan voimakkaista hyökkäyksistä Putinin vihollisina pitämiään tahoja vastaan. Kadyrov on myös kuohuttanut sosiaalisen median julkaisuillaan. Hän on muun muassa avoimesti puolustanut yhtä oppositiopoliitikko Boris Nemtsovin murhasta epäillyistä tšetšeenimiehistä.
Putin nimitti Kadyrovin Tšetšenian johtoon vuonna 2007. Kadyrov oli tuolloin vasta 30-vuotias. Kadyrovin henkilökohtaisia sotajoukkoja on syytetty viime vuosina lukuisista ihmisoikeusrikkomuksista.
Kadyrov luonnehti hiljattain Vladimir Putinin kriitikoita ”vihollisiksi ja pettureiksi”.
Venäläinen oppositiopoliitikko Ilja Jashin julkaisi tiistaina kattavan raportin Kadyrovista. Siinä muun muassa selvitetään Kadyrovin diktaattorimaista vallan- ja varainkäyttöä sekä pohditaan presidentin mahdollisia kytköksiä useisiin Venäjällä tapahtuneisiin korkean profiilin murhiin.