Ilmaylivoima on mahdollistanut Venäjälle etenemisen Harkovan alueella, arvioi Yhdysvaltain ilmavoimien eläkkeellä oleva eversti Cedric Leighton CNN:n Youtube-kanavalla julkaistussa haastattelussa.
Leightonin mukaan puolustajan tulee pystyä häiritsemään Venäjän ilmaoperaatioita, jotta hyökkääjän eteneminen voidaan pysäyttää. Siihen Ukraina tarvitsee hänen mukaan lisää ilmatorjuntajärjestelmiä ja niihin sopivia ampumatarvikkeita.
Myös hyökkääjällä on hänen mukaansa heikkouksia.
– Venäjällä on joiltain osin etulyöntiasemassa tällä hetkellä, mutta heidän logistiikkajärjestelmänsä ei ole sataprosenttisen toimiva, Leighton sanoo.
Hänen mukaansa Venäjä on kuitenkin oppinut virheistään verrattuna hyökkäyksen aikaisempiin vaiheisiin. Esimerkiksi logistiikan saralla Venäjän toiminta oli hänen mukaansa huomattavasti nykyistä heikompaa kaksi vuotta sitten.
Leighton arvioi, että Venäjä yrittää nyt kaikin keinoin hyödyntää Ukrainan heikkouden aseavun ollessa vielä matkalla. Hänen mukaansa on todennäköistä, että Venäjä yrittää kokeilee rintamalinjan vahvuutta useista kohdista.
Ukrainan aseavun saapuessa tilanne todennäköisesti muuttuu, hän arvioi.
– Asejärjestelmien saapuessa tulemme todennäköisesti näkemään muutoksia taistelukentän dynamiikassa, Ukraina tulee todennäköisesti pitämään silloin pintansa, Leighton kommentoi Yhdysvaltojen apupakettia.
Hänen mukaansa riskinä on, että Venäjä pyrkii aiheuttamaan mahdollisimman suurta tuhoa Harkovan kaupungissa ja tekemään siitä käytännössä asuinkelvottoman.
Yhdysvaltojen lupaama aseapu on hänen mukaansa avainasemassa Harkovan puolustamisessa.





