Suomen ja Norjan välinen rajanylityspaikka Utsjoella. Arkistokuva. LEHTIKUVA / MIIKA SILTALAHTI

EU:n rajatiedon uusi järjestelmä käyttöön – miten se näkyy matkailijoille?

Uusi järjestelmä otetaan käyttöön 12. lokakuuta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Euroopan komissio on vahvistanut, että uusi rajanylitystietojärjestelmä – Entry/Exit System, lyhennettynä EES – otetaan käyttöön 12. lokakuuta 2025. Rajavartiolaitos kertoo asiasta tiedotteessa.

EES-rajanylitystietojärjestelmä parantaa rajatarkastusten laatua ja tehokkuutta. Se tarjoaa jäsenvaltioiden viranomaisille ajantasaista ja luotettavaa tietoa EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisten maahantuloista, maastalähdöistä ja oleskelusta Schengen-alueella.

EU:n laajuiseen tietojärjestelmään rekisteröidään – joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta – muiden kuin EU:n kansalaisten rajanylitykset sekä tiedot siitä, jos pääsy jäsenvaltioiden alueelle on evätty.

EES-rajanylitystietojärjestelmä otetaan käyttöön rajatarkastuksissa kuuden kuukauden siirtymäajalla. Tänä aikana uudet menettelyt otetaan käyttöön ja vakiinnutetaan. Siirtymävaihe antaa viranomaisille, matkailualalle ja matkustajille aikaa sopeutua muutoksiin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)