”Emmekö pysty vahvistamaan Ukrainan ilmatorjuntaa?”

Kai Mykkäsen mukaan länsimailta pitäisi löytyä vielä keinoja, jos on riittävä tahto.
Ukrainalaiset palomiehet sammuttavat ohjusiskun aiheuttamaa tulipaloa Kiovan alueella. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Ukrainalaiset palomiehet sammuttavat ohjusiskun aiheuttamaa tulipaloa Kiovan alueella. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen kysyy Twitterissä, eikö Ukrainan ilmapuolustusta voitaisi jotenkin vahvistaa.

Venäläiset ovat koetelleet Ukrainaa terroripommituksin nyt puolitoista kuukautta.

Maan siviili-infrastruktuuri on kokenut kuusi venäläisten pommitusaaltoa.

Emmekö me länsimaat pysty vahvistamaan Ukrainan ilmatorjuntaa enemmän, Mykkänen kysyy mietteliään emojin kera.

–  Se olisi nyt kaiketi paras tapa auttaa Ukrainaa kestämään meidän kaikkien puolesta. Luulisi, että keinoja vielä löytyy, jos on riittävä tahto!

Ilmahyökkäys kohdistettiin tavallista enemmän asuinalueille, jotta saataisiin aikaan mahdollisimman paljon uhreja, arvioi virolaisasiantuntija.
Venäjän johtaja vaikuttaa uppoutuneen Ukrainan sodan yksityiskohtiin tavalla, joka irtautuu yhä selvemmin todellisuudesta.
Europarlamentaarikko vaatii Euroopalta kovempia toimia Venäjää vastaan.
Mainos