Sähkön korkeaa hintaa vastustavaan ME EMME MAKSA, SÄHKÖN HINTA KURIIN -ryhmään on liittynyt Facebookissa lähes 10 000 käyttäjää.
– Nyt riittää kansan kuppaus! Ryhmän tarkoitus kerätä kaikki, jotka ovat valmiina nousemaan tätä kansan riistoa vastaan.
– Kun ryhmä on kasvanut riittävän suureksi, alamme konkreettisiin toimiin, ryhmän kuvauksessa todetaan.
Ryhmän moderaattori Taru Mäkelä kertoo Ilta-Sanomille, että ryhmän toiminnassa on kyse myös vertaistuesta.
– Tämä on ollut kyllä hyvä ryhmä minun mielestäni. Täällä on ihan hyvää tietoa ja hyvää kommentointia, ja ihmiset jakavat mielipiteitä.
– Kun itseä suututtaa koko sähkön hinta, niin kun lukee näitä, niin tuntee kuuluvansa isoon porukkaan. Ei tarvitse yksin olla sen asian kanssa, hän sanoo IS:lle.





