Donetskin ja Luhanskin alueilla kovia taisteluja

Noin 80 prosentia Luhanskin alueesta on Venäjän hallussa.
Venäläisjoukkoja Donetskissa. LEHTIKUVA/AFP Alexander Nemenov
Venäläisjoukkoja Donetskissa. LEHTIKUVA/AFP Alexander Nemenov

Presidentin kansliapäällikön neuvonantaja Olena Symonenko sanoi CNN:n mukaan Ukrainan televisiossa myöhään torstaina, että viimeisen 24 tunnin aikana 42 muuta kylää on joutunut Venäjän hallintaan Donetskin alueella.

– Tämä tapahtui tänään, joten voi hyvinkin käydä niin, että asevoimamme palauttavat ne hallintaamme huomenna. Mutta näillä kylillä on käynnissä ankaria vihollisuuksia. Sinne jääneet ihmiset oleskelevat suojissa tai kellareissa.

Luhanskin alueellisen sotilashallinnon päällikkö Serhii Haidai kertoi, että Venäjän joukot olivat edenneet kolmeen suuntaan Rubizhnen, Popasnan ja Novotoshkivsken kaupunkeihin.

– Vihollinen yrittää edetä Rubizhnen alueella. Puolustustaistelut vihollisen kanssa jatkuvat Novotoshkivsken ja Popasnan suuntaan, hän sanoi.

Haidai kertoi CNN:lle keskiviikkona, että 80 prosentia Luhanskin alueesta on Venäjän hallussa.

Erotettu puolustusministeri Myhailo Fedorov puhuu suunsa puhtaaksi.
Ukrainan droonioperaatiot huolettavat venäläisiä sotabloggaajia.
Kansanedustajan mukaan Ukrainan iskut Venäjän öljyvientiä vastaan näyttävät toimivan pakotteita tehokkaammin.
Mainos